داستان های مصور

علاقه مندی من به تولید داستان های مصور با خواندن و سپس ترجمه ی «کمدی منطق» شروع شد. داستان ها را برای مجله ی برهان ریاضی تولید کردم. آنها به گونه ای تاریخ مصور ریاضیات اند بدون پایبندی به تاریخ! آنچه در آنها مهم است جنبه های انسانی چگونگی توسعه ی مفاهیم است نه زمان شکل گیری، «کشف» یا «اختراع آنها». این داستان های مصور با نام مستعار «نادر گمنام» نوشته شده اند بنابراین بسیاری نمی دانند که خالق آنها کیست. اینکه «نادر گمنام» از کجا آمده است را می توانید در یادنامه ای که برای مارتین گاردنر نوشته ام بخوانید: من و مارتین یا مارتین و من .

ابن سینا و ریاضیات

ابن سینا و ریاضیات اولین داستان مصور من و شروع همکاری با نقاش کار «سام سلماسی» بود. هنوز پخته نیست و همچنان که خواهید دید بیشتر کار را متن اشغال کرده است نه تصویر.

نام دار بی نام

نام دار بی نام داستان «کشف» اعداد گنگ است بدون اینکه نامی از کاشف آنها برده شود. این داستان بیش از هر کدام از کارهای دیگر عدم پایبندی من را به «تاریخ واقعی» نشان می دهد.

عبادالله محمودیان؛ ریاضیات در سه حرکت

ریاضیات در سه حرکت داستان دکتر محمودیان است و مربع های لاتین.  برای نوشتن آن با دانشگاهی که دکتر محمودیان اولین کنفرانس جدی زندگی علمی خود را در آن شرکت کرده بود تماس گرفتم. آنها علاوه بر پوستر کنفرانس دفترچه ای که شامل اسامی شرکت کننده ها بود را برای من فرستاند و من آنرا به دکتر محمودیان هدیه کردم. چهره ی ایشان در آن لحظه دیدنی بود. نام های روی آن دفترچه کوچک برای ایشان بسیار بیشتر از  نام، هر یک هنوز خاطره ای بود زنده.

پرویز شهریاری؛ نهایت و بی نهایت

بی نهایت را به احترام پرویز شهریاری و براساس چند تا از نوشته های خود او نوشتم.

مهدی بهزاد؛ نقطه، خط، رنگ

داستان دکتر بهزاد و حدس معروف به حدس بهزاد که در دو قسمت نقطه، خط، رنگ (1) و نقط، خط، رنگ (2) منتشر شد. شاید این به تعبیری فنی ترین داستان مصوری باشد که نوشتم. برای متصل کردن داستان کودکی دکتر بهزاد  به بزرگسالی او و در نهایت به حدس بهزاد به نوعی مجبور شدم تعبیری شخصی از ریاضیات مربوط به داستان ارایه کنم.

مارتین گاردنر

  «من و مارتین یا مارتین و من» را در اولین سال مرگ مارتین گاردنر و برای مجله ای که به یاد او منتشر کردیم نوشتم. متن مبتنی است بر یکی از ایده های خود او. امیدوارم از آن لذت ببرید و اگر معلمید به آن فکر کنید که چگونه می توانید از آن در کلاس خود استفاده کنید. من از آن برای آگاه کردن دانش آموزانم از اهمیت دانستن چرایی درستی قواعد استفاده کردم.

جورج پولیا

«ریاضیاتی که از آن لذت می بردم کجاست؟» شروع پیشگفتاری است که با افتخار برای ترجمه ی پرویز شهریاری از خلاقیت ریاضی جورج پولیا نوشتم. چه معلمید چه دانش آموز این کتاب یکی از آن کتاب هاست که باید بخوانید. چرایی آن را (حداقل آنچه از نظر من چرایی به نظر می رسد) می توانید در پیشگفتار کتاب بیابید.

کاکل طاووس

معرفی یک صفحه ای کتاب بسیار خواندنی «کاکل طاووس: ریشه های غیر اروپایی ریاضیات». امیدوارم این معرفی یک صفحه ای به اندازه ی کافی شما را برای معرفی کتاب کنجکاو کند یا حداقل خون میهن پرستی شما را به جوش بیاورد!

خدمتکار و پروفسور

یک معرفی یک صفحه ای دیگر، اینبار از کتاب «خدمتکار و پروفسور» که همچنان که می توان از عنوان آن حدس زد حتی برای شما که اتفاقی گذرتان به این سایت خورده می تواند خواندنی باشی. به عبارتی، حتی اگر به ریاضیات علاقه مند نباشید این کتاب می تواند برایتان جالب باشد.

وب نوشته ها

بلاگ های فارسی علاوه بر صفحه ی بلاگ برای راحتی در اینجا هم قابل دسترسی خواهند بود. هم چنان که می دانید آنها فرصت مناسبی برای تعامل شما با سایت خواهند بود. کمی پایین تر دوباره به کاغذ نوشته ها دسترسی خواهید داشت.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert
Skip to toolbar